čistota

 

Přenosné ubikace
Asi nejjednodušší je vyčistit klec nebo plastbox, případně skříňový typ morčecího bydlení, které má v patrech plastové vany jako např. to naše. S vanami od klecí, plastboxů, či skříňových ubikací se jednoduše manipuluje. Dle potřeby je nutné dna ubikací umýt (nemusí to být po každém čistění), případně vydesinfikovat (např. savem). Moč může plast narušit, případně na dnu vytváří i mapy (kámen), které jdou velmi špatně odstranit. Je možné použít např. Fixinelu, kterou lze zakoupit v každé drogerii, nebo jiný prostředek tohoto typu (nalijeme na skvrny a necháme působit, ale i tak kámen nejde moc dobře odstranit). Také není od věci vyzkoušet obyčejný ocet – použití má stejné jako Fixinela.

Nepřenosné – pevné ubikace
U ubikací, které není možné přenášet, jako jsou akvária či skříně s pevnými patry (nalepené lino, případně jiná krytina) je potřeba mít vybavení k odstranění znečistěné podestýlky. Vyzkoušela jsem různé možnosti čistění ubikace (pokaždé vany nevyndávám).

1. Jeden čas jsem používala i pevný karton  (velmi dobře nahradí lopatku, po vyčistění se rovnou vyhodí), a aby se vešel při kydání do koše, nařezala jsem jej na rozměr 20x20cm. Jenže pokud neseženete silnostěnný karton, tak se dost při čistění navztekáte, protože ty běžné kartony se lámou.

2.Někdo používá lopatku (smetáček + lopatku), ale to jsem zavrhla hned v začátku (ani jsem ji nevyzkoušela) pro rozměrnost a tím ztíženou manipulaci.

3. Jako nejvhodnější se mi jeví špachtle. V malířských potřebách jsem zakoupila tu největší špachtli, kterou měli. Není třeba investovat do dražších typů, pro splnění účelu stačí i ta nejlevnější. Její list je natolik velký (šíře 14cm), že se s ní dá pohodlně vykydat morčecí obydlí, případně i velice snadno odstranit přilepené bobečky ke dnu bydlení. Nyní jsem nadmíru spokojená, při prvním použití špachtle jsem s překvapením zjistila, že s její pomocí vyčistím ubikaci nejrychleji a nejpohodlněji. Určitě ji doporučím chovatelům, kteří používají pod hobliny podestýlku pro kočky. Pokud je více nasáklá, celkem dobře se dá špachtlí odstranit.

Také nesmíme zapomenout umýt mističky a napáječky. Zvlášť u napáječek vnitřní stěny obrůstají řasami, které je nutné pravidelně odstraňovat. Postačí  štětka na láhve. I kovovou násosku je nutné vyčistit. Vnitřek této trubičky bývá také zanesený nečistotou. K tomu je potřeba špejle a kousek vaty, kterou namotáme na konec špejle.

Se svolením autorky převzato ze stránek chovatelské stanice morčat Od Jáji - https://www.odjaji.wz.cz

Jak naučit morče na záchůdek

Jelikož se množí dotazy tohoto typu, snad vše osvětlí tento článek. V první řadě bych chtěla poděkovat Vedz, že mi vnukla myšlenku naučit mé holky chodit na záchůdek a dávala mi cenné rady jak to morčinky naučit. Děkuji také animal, která to naučila morčátka ne s ručníkem, ale hoblinami a poskytla mi v začátcích též cenné rady a děkuji anhelli, že mi toto pomohla zrealizovat:-)

Nemám zkušenost s tím, zda se to naučí i samečci, ale jelikož si píši s jednou majitelkou samečka a jde mu to, tak předpokládám, že ano. Píšu dle vlastní zkušenosti a uvítám jakékoli připomínky a nápady, či zlepšováky. Každé morčátko je individuální a některé se to možná nenaučí vůbec, ale já jsem toho názoru, že morče prasátko není, je to chytré zvířátko a pokud má z něčeho prospěch, tak se bude snažit, jen se mu musí dát příležitost…

TOALETA

U záchůdku pro morčátko je nutné mít vysoký okraj. Morčátko vyskočí velmi vysoko a tak nemusíte mít strach, že tam nevyleze. Okraj toalety by měl být cca 7cm a to z toho důvodu, že když samička čůrá, tak vyšpulí zadeček a hrozí, že okraj přečůrá. Já se s tím setkávám u rohových záchůdků, rohový záchůdek je ideální, ale přední okraj je příliš nízký a morčátko se občas neotočí a přečůrá přes okraj. Vhodná je též jakákoli miska, s vyšším okrajem, musí být ale tak velká, aby se do ní morčátko pohodlně celé vešlo.

 

 

 

Toaletu je vhodné umístit na místo, kde morčátko čůrá nejčastěji, moje holky mají toalety dvě, každou v jednom rohu. Za prvé je svádí čůrat do rohů a za druhé pokud jedna dřepí v toaletě druhá nemá kam jít a počůrala by se mimo. Takže pokud máte morčátek víc a nejsou povahy tulivé, dopřejte jim víc záchodků, pokud to velikost klece umožňuje.

TIP!
Aby se morčátko cítilo v záchůdku dobře, je možné, mu nad záchůdek zavěsit například kovovou kouli se senem. Také je vhodné dát nad záchůdek kus látky nebo prkénko, aby byl zastřešený, morčátka většinou láká v takto útulném místě pobývat, a koule se může zavěsit tak aby byla před záchůdkem.

Pokud máte morčátka jako já, která se ráda válí v toaletách, je vhodné je čistit každý den.
Zabrání se tak zápachu a znečištění kožíšků. Každý den stačí vybrat počůraná místa a dosypat novou podestýlku, zabere to cca 10 minut denně.

 

NÁPLŇ  TOALETY

Hobliny - snad nejrozšířenější známá přírodní podestýlka ze dřeva
+ měkká pro packy
- pachy pohlcuje cca 1 den, takže je nutné toalety každý den vyčistit

 

 

Bentonit např. Biosand
- absolutně nevhodné, morčátko čůrá tak často, že bentonit nestihne ztvrdnout, a jak v tom morčátko běhá tak se mu vzniklé blátíčko nabalí na nožičky a na chlupy na bříšku a je od toho celé špinavé. Někteří majitelé morčátek používají bentonit a navrch ASAN, prý je to dobré, také možnost, já osobně to vyzkoušené nemám

 

ASAN - vyrobený z papírového odpadu při výrobě dětských plenek, spousta lidí ho chválí, mně nevyhovoval, jelikož na dně záchodku zželíroval a šel velmi špatně umýt, o zápachu nemluvě, je to potřeba vyzkoušet
+ nepráší a je měkký
- zápach
- některá morčata ho ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním

Dřevěné peletky např. Jonáš, Cats Best 
+ drží zápach a jsou těžké, tudíž se míň vykopávají
+ vhodné zejména při odjezdu na dovolenou, aby „hlídač“ neměl tolik práce
- po počůrání se rozpráší a zašlapou do koberečku
- prý mohou způsobit otlaky, ale v případě, že na ně chodí pouze vykonávat potřebu tak si myslím, že nic takového nehrozí, pro jistotu nožičky prohlížet (moje holky měli peletky v toaletách cca půl roku a nožičky byly zdravé a bez zarudnutí)

Silikagelové podestýlky - např. Magic Pearls, Happy Cat (vyrábí se zrnka různé velikosti od velmi jemné po zrnka velká cca 0,5 cm)
+ drží zápach a vlhkost 
- jsou ostré pro pacičky, hrozí otlaky u obézních morčátek a packy jsou příliš vysušené (moje Dorinka ji snášela výborně, Devince během pár dnů pacičky zarudly)
- některá morčata ho ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním

 

Na trhu jsou i další podestýlky jako např. Nature Gold nebo Green Cat, chystám se je vyzkoušet a proto pokud s nimi máte někdo zkušenost nebo je právě zkoušíte, napište mi.

 

                                                                                  Zdroj:https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni#udrzba-ubikace